CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

          Kalendarz adwentowy 2019

 

     Spotkanie noworoczne CHSM

 

 

 

 

 

               

 

 

 

  

 

          

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                   

  

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Wycieczka - Cypr

 

WYCIECZKA NA CYPR

termin:  18.01  -  25.01    2020

Katowice  -  Larnaca  -  Katowice

 

DZIEŃ 1. WYLOT  Z POLSKI 

Przylot na Cypr, transfer do hotelu w Limassol. Kolacja, nocleg.

 

DZIEŃ 2. SKAŁA AFRODYTY – JEROSKIPOU - KATO – KLASZTOR ŚW. NEOFITA           

                Śniadanie. Przejazd do Pafos, malowniczego nadmorskiego miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Trasa zwiedzania prowadzi od ruin wczesnochrześcijańskiej bazyliki, pręgierz św. Pawła, dom Dionizosa, słynący z bardzo dobrze zachowanych mozaik podłogowych o tematyce mitologicznej.

                Następnie krótki postój w legendarnym miejscu narodzin bogini Afrodyty, zwanym Skałą Afrodyty. Zgodnie z greckimi mitami, właśnie w tym miejscu miała wyłonić się z morskiej piany bogini piękna i urodzaju - Afrodyta. Ponoć kiedy zeszła na ląd, wszędzie, gdzie dotknęła ziemi swoimi delikatnymi stopami wyrastały piękne kwiaty. To właśnie ze względu na Afrodytę Cypr bardzo często nazywany bywa Wyspą Miłości.

                Wizyta w Jeroskipou z prawosławnym, bizantyjskim kościołem z pięcioma kopułami, datowanym na XI wiek, którego sklepienie pokryte jest bezcennymi freskami przedstawiającymi obrazy z życia Jezusa.

                W Kato nawiedzimy bizantyjską Bazylikę Panagia Chrysopolitissa, wzniesioną w XIII stuleciu na ruinach największej wczesno bizantyjskiej bazyliki na Cyprze oraz Filar Świętego Pawła. Czas wolny nad malowniczym portem w Pafos. Następnie wizyta w Klasztorze świętego Neofita; w pustelni ujrzeć można namalowane przez niego freski.

                Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

 

 

 

DZIEŃ 3.  GÓRY TROODOS

                Śniadanie. Dzień zaczynamy od podróży przez wschodnie Góry Troodos, które są sercem średniowiecznej historii Cypru, z małymi, ukrytymi na zboczach wiejskimi zabudowaniami i starymi kościółkami.

                Niedaleko wioski Nikitari można ujrzeć wspaniałe cerkwie z malowidłami pochodzącymi głównie z XII wieku, a w uroczo położonej górskiej wiosce Galata - dwie kaplice. Obie posiadają rozległe freski z okresu bizantyjskiego, niektóre z naleciałościami zachodniej kultury, której wpływy stały się widoczne od upadku Bizancjum. Następnie przejazd do XI-wiecznego kościoła pokrytego historycznymi freskami. 

                Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

 

DZIEŃ 4. NIKOZJA – KIRENIA - BELLAPAIS

                Śniadanie. Przejazd do Nikozji (tur. Lefkozja), która pozostaje dziś jedyną podzieloną stolicą świata. Jest finansowym i kulturowym centrum cypryjskiej republiki. Zwiedzimy Muzeum Bizantyjskie oraz Katedrę św. Jana. Następnie wybierzemy się do północnej części Lefkozji ze Starym Miastem. Udamy się z wizytą do gotyckiej Katedry Świętej Zofii z XIII w. Służyła ona dynastii Lusignan jako miejsce koronacji władców, po zdobyciu Cypru przez Imperium Osmańskie została przebudowana na meczet. Następnie zwiedzanie starego rynku oraz zajazd Buyuk Han, wzniesiony w 1572r. w stylu tureckim. Dzisiaj znajduje się tam centrum kulturowe z mnóstwem kawiarni i sklepików. Można tam spotkać również wyroby rzemieślnicze, produkowane w tradycyjny sposób niezmiennie od setek lat. Następnie wizyta w Kirenii, najbardziej wysuniętym na północ porcie na Cyprze. Wizyta w zamku. W środku znajduje się muzeum, a w nim między innymi wrak okrętu z całym ładunkiem, liczący sobie ponad dwa tysiące lat. Po wizycie w zamku wędrówka po malowniczej marinie. Następnie zwiedzanie Opactwa Bellapais – arcydzieła gotyckiej architektury, wzniesionego przez francuską dynastię Lusignanów.

                Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

 

DZIEŃ 5. FAMAGUSTA - SAMIS

                Śniadanie. Zwiedzanie wschodniej części wyspy zaczynamy od miasta Famagusta.

                Famagusta to według wielu podróżników najpiękniejsze miasto nie tylko północnej części wyspy, ale całego Cypru. W średniowieczu była jednym z najaktywniejszych portów w basenie Morza Śródziemnego,

                Następnie wizyta w Katedrze Świętego Mikołaja zbudowanej przez Lusignanów, która została następnie przebudowana na meczet. W dalszej części wycieczki zwiedzanie kompleksu ruin starożytnego miasta Salamis, gdzie znajdują się między innymi starożytne termy, amfiteatr, szkoła oraz bazylika. Następnie wizyta w znajdującym się nieopodal Klasztorze Świętego Barnaby jak również jego grobowcu. Obecnie klasztor służy jako muzeum ikon. 

                Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

 

 

DZIEŃ 6. LEMESOS – KOLOSSI - KOURION

                Śniadanie. Przejazd do Lemesos. Wizyta w średniowiecznym zamku, który obecnie służy za cypryjskie muzeum średniowiecza. Następnie przejazd do średniowiecznego zamku Kolossi, który w okresie wypraw krzyżowych znany był między innymi z wyrobu legendarnych win Commandaria. Nazwę tą zastrzeżono tylko dla win wyrabianych na wschodnim Cyprze w rejonie Lemesos; kojarzona jest z jednym z najlepszych win deserowych, znanym też jako Wino Krzyżowców. Transfer do Kourion, zwiedzanie starożytnych ruin w pobliżu Lemesos. Największą atrakcją są ruiny starożytnej bazyliki wraz z amfiteatrem, oraz Dom Eustoliusa z bardzo dobrze zachowanymi obiektami gospodarczymi oraz łaźnią. 

                Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

 

DZIEŃ 7. LEFKARA - LARNAKA

                Śniadanie. Dzień rozpoczynamy od wizyty w wiosce Lefkara, będącej niegdyś letnim kurortem cypryjskich władców, sławnym z wyrobu unikatowych koronek, haftu i wyrobu srebrnych przyborów kuchennych. Tutaj w 1481 roku Leonardo da Vinci nabył arcydzieło, które zdobi dziś ołtarz Katedry w Mediolanie. Zwiedzający będą olśnieni charakterystyczną dla tego regionu architekturą, wąskimi uliczkami oraz domami z wapienia. Wizytę w Larnace  rozpoczynamy od nawiedzenia kościoła św. Łazarza. Spacer w cieniu palm po promenadzie. Wizyta w Meczecie Hala Sultana Tekke, położonego na słonym jeziorze, ważnym miejscu dla muzułmanów. Przejazd do kościoła Angeloktisti w małej wiosce Kiti, z bardzo dobrze zachowaną mozaiką z VI w.

                Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

 

DZIEŃ 8. WYLOT

                Śniadanie.

                Czas na odpoczynek, spacery, zakupy pamiątek.

                W godzinach popołudniowych transfer na lotnisko, wylot z Cypru. Zakończenie świadczeń.

 

 

 

 

 

                Cena zawiera:

przelot, z bagażem głównym do 20 kg/osobę, oraz bagażem podręcznym, którym mogą być jedna mała, osobista torba (musi zmieścić się pod siedzeniem przed pasażerem i być nie większa niż 40 cm x 30 cm x 20 cm), oraz walizka na kółkach do 10 kg/osobę,

realizacja programu, opieka polskiego pilota, zakwaterowanie w hotelu 3*, z 2 posiłkami (śniadania i kolacje),

ubezpieczenie od kosztów leczenia i chorób przewlekłych do 150 000 EUR/osobę, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do 4000 EUR/os., ubezpieczenie bagażu do 400 EUR/osobę, składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 13 zł/osobę, słuchawki dla grupy.

            Cena nie zawiera:

wydatków własnych, kosztu napojów do posiłków, 100 EUR/osobę obligatoryjną na napiwki i koszty realizacji programu (płatne na miejscu u przewodnika, dzień po przylocie!).

                Zaliczka:

                zaliczkę w wysokości 1500 zł/osobę należy wpłacić do 20 czerwca 2019 w Kancelarii Parafii Ewangelickiej w Ustroniu lub w Biurze Podróży Kropka mieszczącym się w Galerii Venus (Ustroń, ul M. Grażyńskiego 2, pierwsze piętro, lokal 33),

                wniesienie zaliczki jest równoznaczne ze zgłoszeniem chęci uczestniczenia w wycieczce i wpisaniem się na główną listę osób wyjeżdżających,

                dopłata do całości ceny wyjazdu musi być wpłacona do 5 grudnia 2019

                UWAGA:

            w związku z tym, że grupa będzie zwiedzać także północną, turecką część wyspy, należy bezwzględnie zabrać ze sobą ważny paszport,

            istnieje możliwość dokupienia ważnego ubezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie od poniesienia kosztu rezygnacji z wyjazdu jeśli wystąpiłyby istotne po temu zdarzenia losowe (bez tego ubezpieczenia, niewyjechanie na wycieczkę powoduje przepadek wniesionej kwoty), cena ubezpieczenia tego rodzaju wynosi 98 zł/osobę, do nabycia wyłącznie w Biurze Kropka.

 

Facebook